
Снимки от събитието – тук. Пълен видеозапис – тук.
Преди 2000 г. Исус Христос предизвиква човечеството да промени радикално религиозното мислене с една вълнуваща истина: „Който вярва в Мен, има вечен живот“. На Своето време, през Второто хилядолетие след Христа, Бог призовава будни и силни мъже като Мартин Лутер, Улрих Цвингли, Жан Калвин, Джон Нокс и плеяда други, да напомнят на света Божия ред за постигане на Спасение и вечен живот като издигат пет основни истини: Само чрез вяра, По Божия благодат, Само в Христос, Само според Божието Слово, САМО НА БОГА СЛАВА.
Екипът на Книжарница-кафе „Защо-не?“ предлага през 2025 г. поредица от 8 беседи, един път месечно, с лектор п-р Данаил Игнатов, на тема:
ИСТОРИЯ НА ЦЪРКВАТА В ЕПОХАТА НА РЕНЕСАНСА И НА РЕФОРМАЦИЯТА, ХVІ-ХVІІ ВЕК
по следния план:
1. Историческа обстановка и предпоставки за възникването на Реформацията в Западна Европа.
2. Реформацията в Германия. Мартин Лутер.
3. Създаване на Англиканската църква. Формиране на англиканското богословие по времето на крал Хенри VІІІ, крал Едуард VІ и кралица Елизабет І.
4. Реформация в северните кантони на Швейцария. Улрих Цвингли.
5. Реформацията във Франция и Женева. Жан Калвин.
6. Поява и развитие на пуританското движение в Шотландия и Англия. Джон Нокс. Уестминстърски съвет и Уестминстърска изповед на вяра.
7. Разпространение на реформаторските идеи в Нидерландия, Италия, Унгария, Гърция. Лутеранството в Русия.
8. Контрареформация. Нови тенденции в западното католическо богословие. Преследвания и устояване на реформаторските идеи. Хугенотите във Франция.
Всяка от беседите ще трае приблизително 45 мин. а след това ще се отделя време дискусия около 30 минути.
БЕСЕДА № 1. ИСТОРИЧЕСКА ОБСТАНОВКА И ПРЕДПОСТАВКИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕТО НА РЕФОРМАЦИЯТА В ЗАПАДНА ЕВРОПА
В началото на ХVІ век в лоното на Църквата в Западна Европа се проявява една съществена промяна, която се нарича Реформация. Реформацията е преди всичко религиозно движение, целящо да възстанови чистотата на представеното в Новия Завет ранно християнство. Но, разбира се, не трябва да се пренебрегват съпътстващите я културно-исторически явления като Ренесанса, рационализма и хуманизма от ХV век до началото ХVІ век. Освен това Ренесансът и Реформацията не могат да се разглеждат напълно изолирано от развитието на обществото и на Църквата в източната част на Европа.
От началото на ХІІ век се появяват личности, които в стремежа си да очистят Църквата от нейните отклонения, открито се противопоставят на папската институция и някои доктрини на римо-католицизма. Счита се, че те са подготвили духовната почва за появата и разцвета на Западноевропейската реформация. Такива са Пиер Валдо, Джон Уиклиф, Ян Хус, Савонарола и други.
Около 1439 г, Йоханес Гутемберг изобретява механично задвижвана печатната преса с ръчен набор на метални букви и поставя началото на революция в печатането и
способства за масовото разпространение на Библията.
Появява се нова форма на философско-етично мислене, наречено хуманизъм, което поставя фокуса на внимание върху проблемите на човека и изследването на природата.