Софийската евангелска църква води своето начало от 1879 година. Тя всъщност е и първата протестантска църква в столицата. Иначе първите евангелски църкви се появяват много по-рано.
Когато общността се увеличава, тя успява да закупи за богослужения собствена къща на ул. „Цар Шишман”. Радостта на всички евангелисти е извънредно голяма, те дружно помагат, за да бъде приспособена за целта.
При градоустройственото регулиране на София обаче планът предвижда точно през къщата да се прокара улица и така Евангелското общество остава отново без помещение. Това става причина то да закупи от Иван Касъров поземлен терен, където в последствие се издига Евангелската съборна конгрешанска църква. Мястото на ул. „Солунска” се намира тогава накрая на града, около него няма къщи, а само зеленчукови градини и непроходима кал, и затова някои от евангелистите са против закупуването му.
На 15 юни 1886 г. църквата кани учителя от Самоковското богословско училище Андрей С. Цанов, който служи като проповедник до 20 септември 1888 г. След несполучливи дирения на по-централно място, тогава е решено окончателно да се построи църковна сграда на закупеното място на ул. „Дупнишка”, днешна ул. „Солунска”. Работата е възложена на А. С. Цанов, Д. Назърски и Ив. Тодоров. На 15 юли 1888 г. е положен основният камък на бъдещата църква. Сумите за изграждането са събрани от членовете на църквата и обществото, както и от външни благодетели. На 17 юни 1889 г. църквата е окончателно завършена и тържествено открита за богослужения в присъствието на княз Фердинанд І и кмета на града, които също така подаряват суми за покриване задълженията по строежа и обзавеждането на храма.